Επίσκεψη στο Κριεζώτειο στο πλαίσιο ευρωπαϊκού προγράμματος.

Σήμερα, ημέρα Τετάρτη 5 Απριλίου, οι μαθητές/τριες των δύο τμημάτων της ΣΤ΄ τάξης του σχολείου μας πραγματοποίησαν εκπαιδευτική επίσκεψη στο Κριεζώτειο Αρχοντικό, στην Τριάδα Ευβοίας. Η επίσκεψη πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο του προγράμματος eTwinning, που υλοποιεί το σχολείο μας συνεργατικά με τους μαθητές της Δ΄ τάξης του 1ου Δημοτικού Σχολείου Σχηματαρίου και τη διευθύντρια του κα Στρατή Ευγενία. Εκεί, η κα Μιμίκα Αρβανίτη υποδέχτηκε και τα δύο σχολεία, μας ξενάγησε στο χώρο του Αρχοντικού, μας αφηγήθηκε την ιστορία του κτηρίου καθώς και το χρονικό του Νικόλαου Κριεζώτη, που υπήρξε ένας από τους σημαντικότερους οπλαρχηγούς της Ελληνικής Επανάστασης.
Θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε ιδιαίτερα την κα Αρβανίτη αλλά και όλο τον Πολιτιστικό Χορευτικό Σύλλογο Τριάδας Ν. Ευβοίας "Νικόλαος Κριεζώτης" για την φιλοξενία που μας προσέφεραν. Ευελπιστούμε στην επόμενη επίσκεψη μας να είναι γεμάτο από παραδοσιακές φορεσιές, βιβλία, καριοφίλια, έργα τέχνης σαν ένα ολοκληρωμένο Λαογραφικό Μουσείο που όλοι επιθυμούμε να το δούμε ώστε να αναδειχθεί ακόμη περισσότερο η ιστορική του αξία.
Θερμά συγχαρητήρια σε μαθητές και εκπαιδευτικούς.

20200612_073506.jpg