Ευχέλαιο στο σχολείο μας

Ο  Σεβασμιώτατος  Μητροπολίτης  Χαλκίδας  τέλεσε   το μυστήριο  του Ιερού  Ευχελαίου επ’ ευκαιρία της επισκέψεως, στο Σχολείο, της θαυματουργού εικόνας του Τιμίου Προδρόμου από τα Κατούνια.  Τον υποδέχθηκαν ο Πρεσβ. Εμμανουήλ Νταλλαρής, ο Δήμαρχος Μεσσαπίων κ. Γεώργιος Ψαθάς, ο Διευθυντής Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Ευβοίας κ. Κωνσταντίνος Ζημιανίτης , οι Διευθυντές του 1ου και του 2ου Δημοτικού  Σχολείου Ψαχνών, ο Διευθυντής του Σχολείου κ. Θεόδωρος Μπισμπικόπουλος και όλο το περί αυτόν διδακτικό προσωπικό μαζί με τους μικρούς μαθητές.
Το Ιερό Ευχέλαιο τελέσθηκε μπροστά από το Ι. Ναΐδριο των Τριών Ιεραρχών, το οποίο έφτιαξαν εντός του Σχολείου οι διδάσκοντες και οι γονείς των μαθητών. Πριν την έναρξη της ακολουθίας, ο Σεβασμιώτατος εξήγησε τη σημασία του Μυστηρίου του Ιερού Ευχελαίου και ανέλυσε το περιεχόμενο της ακολουθίας. Στο τέλος, προσήλθαν όλοι οι συμμετέχοντες στο Μυστήριο, να χρισθούν ιερό έλαιο από τον Επίσκοπο τους και τους Ιερείς. Αμέσως μετά όλοι έλαβαν αναμνηστικές ευλογίες και γλυκίσματα, που ο Εφημέριος της Ενορίας π. Εμμανουήλ είχε φροντίσει να υπάρχουν σε αφθονία. Επίσης οι διδάσκοντες στο Σχολείο παρέθεσαν μικρή δεξίωση στους προσκεκλημένους.

20200612_073446.jpg